Baltijas plakangliemene (Macoma baltica), kas pazīstama arī kā Baltijas plānčaulgliemene, ir neliela divvāku gliemene, kas plaši izplatīta Latvijas piekrastē un citur Baltijas jūrā. Šī suga ir ekoloģiski nozīmīga, kalpojot par barības avotu daudzām jūras dzīvnieku sugām un veicinot ūdens kvalitāti.

Baltijas plakangliemenei ir raksturīga ieapaļota, plāna čaula, kas parasti sasniedz 1-2 cm diametrā. Čaulas krāsa var būt sārta, zilgani sarkana vai gandrīz balta. Šīs gliemenes apdzīvo smilšainas un dūņainas jūras dibena nogulsnes līdz 20 metru dziļumam un spēj izturēt zemas ūdens temperatūras. Baltijas plakangliemene ir plaši izplatīta Baltijas jūras reģionā un sastopama arī Ziemeļjūrā.

Baltijas plakangliemene ir divdzimumu suga, kas nozīmē, ka tām ir atsevišķi tēviņi un mātītes. Vairošanās sezona parasti ilgst no februāra līdz maijam un atkārtojas rudenī. Mātītes izdēj olas ūdenī, kur tās apaugļojas ar tēviņu spermu. No olām izšķiļas kāpuri, kas brīvi peld pa ūdeni vairākas nedēļas. Pēc tam tie nogulsnējas uz jūras dibena un attīstās par pieaugušām gliemenēm. Baltijas plakangliemenes mūžs ir aptuveni 3-6 gadi, atkarībā no augšanas ātruma un vides apstākļiem.

Baltijas plakangliemenes ir filtrētāji, kas barojas ar planktonu un detrītu. Tās iesūc ūdeni caur vienu sifonu un filtrē barības vielas, pirms ūdeni izvada caur otru sifonu. Šī barošanās metode palīdz uzturēt ūdens tīrību, noņemot no tā suspendedās daļiņas. Baltijas plakangliemenes ir nozīmīgs barības avots dažādām zivju, putnu un vēžveidīgo sugām. Tās kalpo arī kā bioindikators, kas atspoguļo jūras vides kvalitāti. Piesārņojums var negatīvi ietekmēt Baltijas plakangliemenes populācijas, tāpēc to skaita izmaiņas var liecināt par vides veselības stāvokli.

Baltijas plakangliemenei nav tiešas ekonomiskas nozīmes cilvēkiem. Tomēr tā ir svarīga jūras ekosistēmas sastāvdaļa, kas veicina ūdens kvalitāti un kalpo par barības avotu daudzām komerciāli vērtīgām zivju sugām. Turklāt Baltijas plakangliemenes tiek izmantotas kā bioindikatori, lai novērtētu jūras vides piesārņojuma līmeni.

Lai gan Baltijas plakangliemene ir neliela, tai ir nozīmīga loma Baltijas jūras ekosistēmā. Tā ir vitāli svarīgs barības avots daudzām jūras dzīvnieku sugām, veicina ūdens tīrību un kalpo kā vērtīgs rādītājs jūras vides veselībai. Šī mazā, bet izturīgā gliemene atgādina par to, ka pat vissmalkākās radības var būt būtiskas ekosistēmas sastāvdaļas.

Foto: Gunta Gabrāne