Vairāk nekā 60 dalībnieku Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) birojā Salacgrīvā pulcēja konference Mūžīgā kustībā un mainībā esošā Baltijas jūra, piekraste un Salaca. Tās mērķi bija aktualizēt Baltijas jūras un Salacas jautājumus ilgtspējīgas vides attīstības kontekstā saistībā ar tūrisma attīstības iespējām, veidot izpratni par sabiedrības atbildību jūras, upju un piekrastes dabas resursu sabalansētu pārvaldīšanu un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas nepieciešamību un veicināt ētisko principu ievērošanu zinātniskajā pētniecībā un tehnoloģiju attīstībā.

Konferences atklāšanā Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs uzsvēra gan Baltijas jūras, gan Salacas nozīmi novada attīstībā, kā arī vietējo iedzīvotāju ikdienā. DAP Vidzemes reģionālās administrācijas direktore Ilze Millere klātesošos iepazīstināja ar Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta (ZBR) dabas vērtībām un mūsdienu tūrisma attīstības tendencēm. Lietuvas projekta Save the Baltic Sea: Ocean literacy and living labs pārstāve Rimantė Balsiūnaitė pastāstīja par šo projektu, tā mērķiem un to, kādēļ tāds sākts.

Lekciju Jūras aizsargājamās teritorijas Rīgas līcī un Latvijas piekrastes atklātajā Baltijas jūras daļā lasīja projekta LIFE REEF vadošās pētnieces un Latvijas Hidroekoloģijas institūta pārstāves Solvita Strāķe un Anete Fedorovska. Klātesošie tika iepazīstināti ar LIFE REEF pētījumiem un atklājumiem, kā arī to, kādēļ nepieciešams aizsargāt jūras teritorijas un to bioloģisko daudzveidību. S. Strāķe pievērsās svešzemju sugām, kas ir klusais drauds Baltijas jūras ekosistēmai, uzsverot problēmas nozīmīgumu, kā arī faktu, ka šobrīd Baltijas jūrā var atrast vairāk nekā 140 svešzemju sugu.

Projekta Life is Salaca saldūdeņu biotopu eksperte Linda Uzule uzstājās ar prezentāciju Salacas upes un tās piekrastes dabas vērtības. Lekcijas sākumā viņa uzsvēra, ka mums jābūt lepniem par vietu, kurā dzīvojam, jo Salaca ir viena no skaistākajām upēm Latvijā. Stāstījuma laikā klātesošie izzināja Natura 2000 teritorijas dabas parka Salaca ieleja dabas vērtības, kā arī uzzināja par projektā Life is Salaca līdz šim paveiktajiem darbiem un pētījumiem.

DAP Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas aizsardzības daļas vecākā eksperte Lauma Krišāne klātesošos prezentācijā Piekrastes apmeklētāja ētikas kodekss iepazīstināja ar dabai draudzīgiem uzvedības paradumiem.

Par tēmu Brīvprātīgo kustības izveide «Jūrtakas» un «Mežtakas» tālākai attīstībai uzstājās tūrisma un vides eksperts Juris Smaļinskis. Viņa stāstījums ietvēra informāciju gan par tūristu kājāmgājēju paradumiem, gan brīvprātīgo kustības attīstīšanas iespējām Latvijā.

Konferenci rīkoja ZBR atbalsta biedrība un DAP sadarbībā ar Lietuvas projektu Save the Baltic Sea: Ocean literacy and living labs. Pasākuma moderatore bija Ilze Grīnfelde.