Ūdensputnu medību sezonas ievadā vēlamies iepazīstināt ar īpaši aizsargājamo putnu sugu Sāmsalas dižpīli. Diemžēl Sāmsalas dižpīlei ūdensputnu medību sākums ir uztraukumu pilns. Tās cāļi vēl nav nobrieduši, lai dotos patstāvīgā dzīvē, kā arī pieaugušos īpatņus apdraud neprecīzi tēmētie šāviņi.

Sāmsalas pīle, lielā izmēra dēļ saukta arī par Sāmsalas dižpīli. Tēviņam ir izteikts paugurs virs knābja pamatnes, knābis ir spilgtāk sarkanā krāsā kā mātītēm. Mātītes ir nedaudz mazākas par tēviņiem, atšķirība ir labi redzama, novērojot abus dzimumus vienlaicīgi. Pieaugušos putnus no jaunajiem var atšķirt pēc neizveidotā, raibā spalvu tērpa un pēc kāju krāsas, jaunajiem tā ir pelēcīga, kamēr pieeagušajiem - netīri rozā. Sāmsalas pīles spalvu tērps raksturojams kā nesajaucams ar citu sugu, galvenokārt balts ar izteikti nodalītiem laukumiem, brūnu joslu ap krūtīm, melni-zaļganu spīdīgu kaklu un galvu un spārnu joslu.

Latvijas ūdeņos sastopama Rīgas līča piekrastē, kur arī ligzdo uz zemes, grūti pieejamās tuneļveida vietās, nereti zem ēkām, kuras būvētas uz akmeņiem. Citviet konstatēta arī ligzdošana trušu raktās alās. Dējumā var būt līdz 15 olām. Mazuļi, sekojot vecākiem, pamet ligzdu drīz pēc izšķilšanās - ir ligzdbēgļi. Ja ligzdošana bijusi sekmīga, pāris atgriežas tajā pašā vietā. Arī lielākā daļa jauno putnu, īpaši mātītes, atgriežas ligzdot dzimtajā vietā.

Sāmsalas dižpīles barojas seklūdens zonā vai stāvošās piekrastes lāmās ar ūdens bezmugurkaulniekiem, gliemjiem un arī augiem.

Ārpus ligzdošanas laika Sāmsalas dižpīles ir sabiedriskas un var veidot lielus barus, taču ligzdošanas laikā uzvedas teritoriāli. Neskatoties uz to, arī Sāmsalas dižpīles veido tā sauktos bērnudārzus - pieņem svešus cāļus, kas dažādu iemeslu dēļ noklīduši vai kuru vecāki gājuši bojā.

LIFE REEF projekta komanda aicina iepazīt dabas daudzveidību un būt atbildīgiem par savu rīcību!