Aktivitātes mērķis: Kvalitātes kritēriju izstrāde aizsargājamo jūras biotopu novērtēšanai. Esošo jūras biotopu definīciju un aprakstu pārskatīšana un pielāgošana mūsdienu zināšanu līmenim un izpratnei.

Aktivitātes realizēšana iedalīta divos psomos:

  • Pirmais posms: divu rādītāju (indikatoru) izstrāde:
    • Pirmais rādītājs ļaus noteikt biotopu kvalitāti, salīdzinot, cik lielā apjomā biotopu veidojošo sugu klājums atšķiras no optimālā.
    • Otrais rādītājs ļaus novērtēt katra biotopa sugu daudzveidību un skaitu.
    • Papildus - tiks pārskatīti jūras aizsargājamo biotopu apraksti un definīcijas, pielāgojot tās Baltijas jūras Latvijas piekrastei.
  • Otrais posms - izstrādātie rādītāji atkārtoti tiks testēti projekta ietvaros izveidotajās aizsargājamās jūras teritorijās un nepieciešamības gadījumā tiks pielāgoti un precizēti. Otrā posma izstrādes rezultātā jaunās jūras aizsargājamo teritoriju robežas netiks mainītas.

 

Rezultāti vidusposmā:

Biotopu bioloģiskās daudzveidības un ekoloģiskā statusa rādītāju izstrādei tika salīdzināti vairāki esošie rādītāji - sākot no vairuma vienkāršo kā Šenona-Venera indekss, Latvijā izstrādātā PEQI indeksa eitrofikācijas raksturošanai, līdz Igaunijas indeksam bentosa organismu kā biotopu kvalitātes rādītāja (BD un MSFD) un Vācijas novērtēšanas sistēmas (MarBIT) analīzei. Kā daudzsološākais un Latvijas apstākļiem piemērotākais tika izvēlēts MarBIT rādītājs, kas dod iespēju novērtēt bentosa kvalitāti (saskaņā ar Vispārējo ūdenssaimniecības diektīvu un Bioloģiskās daudzveidības Stratēģiju), izmantojot tādus kritērijus kā sugu sastāvs, daudzveidība, funkcionālie un ekoloģiskie rādītāji, piemēram, funkcionālās grupas, dzīves stratēģija un vides stāvoklis (saskaņā ar VŪD), izvērtējot, piemēram, sugu jutību pret vides faktoriem, piemēram, eitrofikāciju.

 
Otrā rādītāja izstrāde tiks īstenota projekta darbības beigu posmā, kad būs pieejama informācija par nokartētajiem EEZ zemūdens biotopiem.